Am ramas dator de saptamana trecuta cu sfarsitul unei "povesti de dragoste". Acum o voi spune pe toata.
S-a casatorit de tanara. Spiritul ei libertin a speculat prima oportunitate iesita in cale si a evadat. S-a indragostit de primul barbat intalnit, fara sa masoare, fara sa aprecieze in alta profunzime. Era fericita si libera. La inceput parintii s-au opus, dar pana la urma au acceptat. Au legat o familie, au clatit o casa. Au trecut cativa ani si apoi intr-o zi si-a dat seama ca vrea mai mult. Simtea ca ceva nu e in ordine, dar nu stia ce anume. O obosise monotonia, rutina, lipsa de fantezie. Se ingrasase, se facuse urata. Desi avea aproape tot ce-si dorea, se simtea ca un boboc de trandafir care asteapta sa fie mangaiat de primele raze ale soarelui. Si acele raze parca nu mai veneau.
Intr-o zi a rasarit soarele in viata ei monotona. S-a indragostit din nou, dar nu de barbatul cu care era casatorita, ci de un altul, cu douazeci de ani mai mare. O cucerise prin prestanta, prin nivel intelectual, prin stralucire. Era exact ce si-a dorit dintotdeuna. Simtea ca ii poate oferi totul.
N-a fost chiar la prima vedere. Il stia de cativa ani. Avusesera relatii de afaceri, el pe un post de decizie, iar ea de furnizor. La inceput a fost ceva timid, cateva priviri, atingeri, apoi intr-un final si-au marturisit iubirea. Lui i-a fost teama sa n-o raneasca, dat fiind lipsa ei de experienta. Mai era un inconvenient, minor, era casatorit si avea copii. Dar nu era o problema, si ea era casatorita. Urmau sa divorteze si toata viata era a lor.
Stia sigur ca nimic nu o mai poate tine langa sotul ei. Suferise prea mult ca sa mai accepte. Si apoi noul iubit era altceva. Functie importanta, calatorii de afaceri in strainatate, plaje aurii. Doamne, cat de fericita se simtea, il iubea din toata fiinta ei. Si mai era ceva ce inclina balanta. Faceau sex nebun. Se potriveau ca doua boabe intr-o pastaie. In viata ei nu mai avusese atatea orgasme. Iubitul ei nu era un incuiat ca celalalt. Avea fantezii, ii placea sa inventeze. Ziua munceau amandoi, iar noaptea era numai a lor; ore intregi de extaz. Se simtea dorita, ocrotita. Pasiunile acunse iesisera la iveala dintr-odata, in toata splendoarea lor. Era fericita !
Pe langa placere, relatia lor cuprindea si o latura utila. El era puternic si cu influenta. Ii deschisese aproape toate usile. Toate ofertele ei erau puse inainte. Devenise furnizorul numarul unu al multor firme de top din oras. Va imaginati cat de fericita era.
O vreme s-au ascuns de ochii cunostintelor. Nu era un oras mare, iar ei erau cunoscuti. Mai ales el.
Inchiriasera un apartament. Acolo isi petreceau noptile de amor nebun.
Sotul ei simtise demult ca ceva nu era in ordine si convenisera ca pana in momentul oficializarii, fiecare sa-si vada de viata lui. Mai faceau dragoste, dar era ceva spontan, neinsemnat.
Ea si-a tinut promisiunea si a divortat. A devenit libera. Jumatate din drum era parcurs. Ramanea cealalta jumatate, care depindea de iubitul ei. N-a indraznit sa-l forteze, pentru ca ii cunostea situatia delicata. Se multumea cu un: "... cand voi fi pregatit". Si a asteptat. Din luni s-au facut ani. Cand deschidea subiectul el se intrista. Evident ca ceva il tinea langa cealalta, dar nu-si dadea seama ce. Probabil ca erau copiii. Si mai intelegea ca un proces de divort nu e simplu, cand ai de impartit averi si suflete. Se consola cu promisiunea ca "intr-o zi ...". Au mai trecut cinci ani in care nu si-au refuzat nimic. Calatorii in strainatate, delegatii in hoteluri de 6 stele, plimbari sub clar de luna pe riviera, cluburi de noapte, cadouri scumpe si nopti furtunoase. Stralucire si epatare. Exact ce-si dorise dintotdeuna.
Intr-o seara s-au intalnit la cuibusorul de nebunii. El avea ceva pe suflet. Ea nu-si dadea seama, dar banuia ca era vorba de divortul lui. In cele din urma el si-a luat inima in dinti si i-a spus ca nu poate sa divorteze pana in momentul in care copiii nu vor implini 18 ani. A ramas stupefiata. Insemna sa mai traiasca asa inca sase ani. Deja era prea mult, si nu stia sigur ca nici atunci nu va aparea alt motiv. N-au mai facut dragoste.
A crezut ca l-a pierdut pentru totdeuna. Il iubea enorm. Nu putea sa-l piarda. Ii oferea tot ce-si poate dori o femeie: contracte, sex, stralucire, iubire.
Au stat o vreme despartiti. Nu s-au mai sunat, nu si-au mai dat mesaje. Drumurile li se intersectau uneori, dar niciunul nu indraznea sa vina spre celalalt. Intr-o zi a lasat o factura secretarei lui. I s-a parut ca aceasta se uita altflel la ea, mai altfel decat in alte dati. Relatia lor nu mai era demult un secret, dar nimeni nu indraznea sa spuna nimic. Acum era un zambet care spunea: "Ai vazut, asa-ti trebuie. Acum e al meu. Eu sunt number one !".
In mintea ei a incoltit samanta geloziei. Cum, iubitul ei, care ii promisese ca divorteaza si pe care il asteptase ani si ani, o insela ? Cel pentru care facuse operatii estetice sa arate bine si indurase certuri in familie, cel pentru care isi sacrificare cei mai frumosi ani si isi lasase o casnicie ? Nu era cu putinta. Trebuia sa fie sigura !
Peste cateva zile au avut o discutie. Si-a infrant timiditatea si l-a intrebat scurt daca mai are o alta relatie. El a recunoscut ca s-a intamplat intr-o seara la birou. N-a vrut, dar pur si simplu s-a intamplat. Ca inca o iubeste mult si sa sa nu se supere pe o relatie trecatoare. I-a spus aproape cu lacrimi in ochi ca ii lipsesc enorm noptile lor pline de fantezii si nu-si poate dezlipi ochii de la pozele ei nud. Nu poate dormi gandindu-se la ea si vrea neaparat s-o vada, s-o atinga.
S-au intalnit. El a venit cu un imens buchet de trandafiri rosii. Stia ca sunt florile ei favorite. Si ca semn de pretuire i-a facut cadou un colier superb.
A incantat-o ! Nu mai putea de fericire. Intr-o clipa a uitat de tot si s-a aruncat in bratele lui, sarutandu-l. I-a smuls hainele, mana ei i-a mangaiat pieptul, apoi a coborat usor. Era tare.
Au facut sex salbatic. S-au redescoperit. Simteau ca nimic nu e mai important decat iubirea lor, nici macar o aventura la birou.
//
Si acum sa va povestesc despre El.
Am sa-i fac o scurta caracterizare, zic eu esentiala.
Are peste 50 de ani. Este un personaj important al lumii finaciare, cu un salariu de multe mii de euro. Extrem de calculat, cultivat, rafinat, abordand mai curand o alura de profesor universitar, decat de taran scapatat, este genul de individ care a urcat rapid treptele afirmarii profesionale, bazandu-se aproape exclusiv pe propria capacitate intelectuala. In ultimii douazeci de ani a detinut numai functii de conducere. A pus intotdeauna familia pe planul doi. Sub obisnuitele pretexte: "am foarte mult de lucru la birou" sau "sunt in delegatie", a preferat sa-si construiasca o viata paralela, cu multe aventuri extraconjugale, lasand cresterea copiilor si alte activitati casnice pe umerii sotiei, el limitandu-se la a le asigura suportul financiar. Probabil ca va intrebati, cum poate rezista o asemenea casnicie ? Asta m-am intrebat si eu. Ei bine, se poate, mai ales cand la mijloc sunt bani multi. Sotia si-a faurit si ea o viata la fel de paralela si dezinteresata. Cei care au pierdut sunt copiii. Au probleme psihice, corijente, vagabondaj, droguri si altele.
Cam acesta este portretul lui. Si din pacate nu este singular.
Sa revin la momentul intalnirii dintre cei doi.
Am spus ca aveau deja relatii de afaceri, ea fiind furnizor, iar el factor de decizie.
Parerea mea este ca el a citit-o din prima. Avand experienta, si-a dat seama ca ea este nemultumita si este in cautari. Ce anume cauta ? Ocrotire, stralucire si sex. Nu e nimic peiorativ in cele trei. Pentru unii reprezinta cocktailul fericirii. Iar el i-a oferit umarul pe care sa-si "planga" nefericirea.
Am vazut faza de atatea ori, incat as defini-o ca fenomenul "colegului de serviciu". Ma rog, coleg sau nu, are mai putina importanta. Real este ca multe femei cad in aceasta capcana, intinsa cu maiestrie de anumiti barbati.Pe ea n-o suspectez de nesinceritate. La 22 de ani, sa-mi fie cu iertare, cunostea putine adevaruri despre oameni. Pe el in schimb, da ! El nu-si cauta decat o amanta. Daca as fi fost atunci, probabil ca n-as fi spus-o cu convingere. Acum, dupa atatia ani, in care el nu a schimbat absolut nimic in viata sa personala, nu a facut un pas oficial in directia ei, care sa-i sustina "iubirea" declarata, imi da convingerea ca nu si-a dorit decat o amanta.
Nu e nimic rau in a avea o amanta, atata vreme cat nu incerci s-o pacalesti. Putea sa-i fi spus: "Fata draga, du-te ! Nu te baza pe mine, pentru ca eu nu-ti pot oferi caminul pe care-l cauti.".
In sprijinul convingerii vine un alt aspect interesant. In paralel, in anii cat cei doi au fost "impreuna", el a mai avut si alte aventuri.
Ea s-a prins si i-a reprosat acest lucru. Daca tineti minte, in povestea ei, la prima abatere el si-a cerut iertare intr-un mod destul de romantic. Ca sa se razbune, si ea a inceput sa-si caute prieteni de ocazie. El s-a bucurat, sugerandu-i chiar o ralatie deschisa alaturi de alte cupluri.
Ei bine, aceasta "relatie" dureaza inca. Singurul aspect usor schimbat, este ca ea s-a cam saturat de aceasta amagire care tine de aproape zece ani, dar nu are puterea sa se rupa.
Pentru mine este o dilema, pe care am s-o descos pana la urma, ce doreste cu adevarat ea ?
Pare hilar, dar de unde a plecat totul, si unde s-a ajuns ?! Nu mai stiu ce sa cred. :) Pana la urma ce e, iubire sau afacere ?
M-as bucura sa-si dea si ea seama si sa traga linie.
Povestea este cat se poate de reala. Este o poveste care vine sa confirme inca o data ca nu poti fenta viata, iar daca o faci, pana la urma se intoarce impotriva ta. Este o poveste care demonstreza ca cei care cred ca banul poate cumpara orice, se inseala amarnic. Protagonistul se afla acum intr-o imensa cumpana, stand intr-un fotoliu alaturi de un pahar, intrebandu-se ce a realizat el pe lumea asta. Toata viata lui a cules, fara grija pentru mai tarziu. Acum pomul a ramas fara rod, iar el a pierdut.Tin minte o vorba auzita in urma cu douazeci de ani de la niste oameni modesti, care atunci cand venea iarna, rosteau: "Ehei' toata vara mititei, acum p... bocancei !".Si ea este la fel de vinovata ! A preferat sa traiasca in promiscuitate, bazandu-se pe un om care mai mult a luat decat a dat. A iubit si inca il iubeste pe cel care a transformat-o in "prostituata". S-a bucurat de beneficii de moment si a crezut in minciuna, ignorand faptele si putregaiul ascuns in spatele lor. Isi va reface viata ? Cu siguranta ! Dar tare mi-e teama ca va cauta un om care sa semene celui dinainte. De ce spun asta ? Pentru ca in povestea aceasta ea nu vede decat ce vrea sa vada, si sa ignore cu nestiinta esenta. Ea nu vede decat ca el nu a vrut sa-si paraseasca familia. Atat ! De ce nu a facut-o, e prea complicat. Smile!
... vezi tot