Am fost inspirat de un comentariu facut pe un blog, referitor la nesimtirea unora, care din pacate fac parte din aceeasi specie cu mine.
Eu le spun: pretiosi. Se pretuiesc mai mult pe ei decat pe celalalt.
De fapt, sunt cei care trimit o femeie acasa cu tramvaiul, dupa ce in urma cu trei ore au invitat-o la o partida de sex. Sunt cei care pierd vremea butonand o telecomanda si in pauze arunca intrebarea: e gata masa ? Sunt cei care vin de la piata cu mainile in buzunare, iar femeia in urma cu sacosele. E vorba de barbati, daca nu v-ati prins.
Astia sunt nesimtitii care habar nu au sa se poarte cu o femeie. Dar le convine de minune, pentru ca nu doare, dimpotriva !
Stiti care e culmea paradoxului, de data asta feminin ? Ca tocmai astia sunt doriti si visati cu busuioc sub perna. Nu ma intrebati de ce, ca viram in bizniss si nu vreau. Smile!
Cum ajung astia sa puna mana pe o femeie ? Simplu si fara aspirina ! Stiu bine ce cere marketu’. Au grija sa “dea bine”. Masina scumpa si apartament cadou de la taticu’, post de conducere intr-o multinationala, haine firmate si pietre scumpe. Unii se invaluie intr-o aura de mister, invart afaceri grele si sunt bagati pana sub nas in sistemul interlop. Ii gasesti seara in cluburile de fitze cu carpa evazata, sa se vada kilu’ de aur spanzurat de gat. Cei mai multi isi dau toti banii pe masina si toale, iar daca ii scuturi nu cade nimic. Dezideratul lor suprem este sa vrajeasca pasaretu’ dornic, avid de trai facil.
Dar uite ca printre pitzipoance mai sunt si fete cuminti, care cad din nestiinta victime unor astfel de jigodii parfumate.
N-am nimic cu finantu’, sa doarma linistiti ! Ma deranjeaza doar lipsa de manere. Ori sunt eu picat din alte vremi, si nu mai stiu care-i trendu’ ?
Pe strada mea, din cate mi-aduc aminte si m-a invatat tata, Dumnezeu sa-l hodine, barbatul tre’ sa se faca pres la picioarele femeii.
Am mai auzit pe unu’, cica daca scoti gagica la suc, tre’ sa-si plateasca consumatia. Smile! Sa mor daca-am lasat-o vreodata. Cum adica, eu o invit si ea sa plateasca ? Ha ha ha !
Am o prietena care din cand in cand imi mai cere sfatul. E genul de fata simtitoare. Intr-o zi mi-a spus cum a sunat-o unul pe la 11 seara, cu o alura de pretios, si i-a zis: “Ce faci draga, nu vii pana la mine ?”. Boului i s-a sculat de f… gratis si si-a zis: “Ia s-o vrajesc eu pe proasta !”. Parca comanda pizza la domicil’. As pune un “d”, da’ tre’ sa pastrez decenta. Apoi pe la trei noaptea, tipul s-a plictisit si a trimis-o acasa pe linia de tramvai. Asta da afacere !
Tot ea imi povestea ca a avut o relatie mai lunga cu un tip foarte pretios. Individul semana cu o masina nemteasca. Totul era calculat cu precizie, cred ca din frageda pruncie. Studii, doctorate, trei universitati, job in “sistem”, cei familiarizati cu sistemu’ stiu despre ce vorbesc, era o bijuterie. Singurul curs la care probabil absentase, era cel de bune maniere. Isi impartea ziua intre serviciu si telecomanda tembelizorului. In rest, “lemn tanase”. Nu tu un tandret’, un: “Nu vrei draga sa iesim si noi undeva ?”, sau “Sa te ajut si eu !”, nimic ! Fata pana la urma s-a plictisit si a plecat.
I-am spus ca si-o cauta …, dar nu m-a crezut. E genul sensibila la glamour. Ba nu, cred ca mai degraba mintea ei se straduie sa-si dea seama ce se intampla, si intre timp da peste tampiti care o zapacesc si mai mult. N-am ce-i face ! Stiinta nu pot sa-i bag in cap fara voia ei. Cum pot s-o conving ca nu tot ce e frumos si straluceste e si bun de mancat, cand toata viata l-a visat pe Fat Frumos in S Classe ?
Am o alta amica, cu care mai fac afaceri din cand in cand. Intr-o seara o vad sprijinind un A6. M-am uitat patrat. La volan era un tip, tolanit misto cu o tigara intre deste. N-avea nicio jena ca fata era bipeda si mai era putin si ii baga .. capul pe fereastra. Pretios tipul ! Dupa ce a urnit harbu', am intrebat-o pe amica ce si cum. Era extaziata, ba nu, excitata la culme. Tipul o vrajise. Mi-am inghetat bunele maniere pe buze, ca n-aveam teren fertil.
Ce ma doare cel mai mult, e ca bunele maneire nu se mai cer. Daca esti manierat si cu grija si sensibilitate, esti luat drept fraier. Adica tipu’ e “prea soft”.
Cineva mi-a spus o chestie tare inteleapta. Sunt femei carora le place sa fie curtate, periate, gadilate …( nu zic unde ), si femei care sunt moarte dupa mitocani. Serios, nu e gluma. Am intalnit o gramada, pe unele le-am cunoscut bine de tot. Ultimele au nevoie ca barbatul sa “sterga cu ele pe jos”, sa fie posedate, altfel nu se simt femei. Nu se simt bine daca nu alearga ca titrezu’, grijulii sa indeplineasca porunca stapanului. Cred ca vine din obisnuinta prunciei, altfel nu-mi explic. Mai banuiesc si o doza de masochism ... Smile!
Uite, am sa profit de postare si am sa pun o intrebare simpla: Cum va place, hard sau soft ? ... Sa schimb swichu'. Smile!
Apropo de bune maniere. Rog sa fiu scuzat pentru jargonul soft. Smile !
... vezi tot