Se afișează postările cu eticheta muzici. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta muzici. Afișați toate postările

duminică, 27 mai 2012

cea mai frumoasa melodie

Cea mai frumoasa melodie pe care am auzit-o in ultimii ani ! Bravo ! :) ... vezi tot

luni, 18 iulie 2011

Bethoven

... vezi tot

sâmbătă, 25 iunie 2011

Serghei Rahmaninov


Serghei Rahmaninov, pe linie paternă, este urmasul Ştefan cel Mare. Fiica lui Ştefan cel Mare, Elena, a fost dată în căsătorie cneazului mare al Moscovei rus Ioan al III-lea Vasilievici cel Mare (1440-1505) . Plecând în Rusia, Elena a fost însoţită de Vasilii Rahmanin, un nepot al lui Ştefan, de la care a pornit neamul rusesc al Rahmaninovilor. ... vezi tot

marți, 17 mai 2011

I love celtics !

... vezi tot

joi, 5 mai 2011

melancolie de primavara

... vezi tot

luni, 2 mai 2011

morning has broken

... vezi tot

duminică, 24 aprilie 2011

biscaya

... vezi tot

marți, 1 februarie 2011

adiemus

... vezi tot

palladio

... vezi tot

vineri, 28 ianuarie 2011

class

Stie cineva ce s-a mai intamplat cu ei ? ... vezi tot

miercuri, 23 iunie 2010

silence of the abyss

... vezi tot

sâmbătă, 15 mai 2010

o voce dumnezeiasca

Una din pasiunile mele este sa ascult muzica bizantina. Nestemate coborate din veacuri. Nimic nu se compara cu o vecernie la una din frumoasele noatre manastiri.
Muzica bizantina - Divna Ljubojevic





Restul melodiilor le gasiti pe Trilulilu


... vezi tot

phoenix

... vezi tot

miercuri, 28 aprilie 2010

bazar


Cine e Umberto Tomasi ? Costi Ionita ? Se pare ca da !
Extras de la Eurovision ...
"In dorinta de a le da o lectie compozitorilor care au un dinte impotriva manelelor, Costi Ionita a reusit sa intre in finala nationala pentru Eurovision cu patru piese dintre cele 24 alese, ajutat de pseudonimul Umberto Tomassi. Moculescu nu considera insa ca mai tanarul coleg de breasla, Costi Ionita, le-a demonstrat ceva celor care sunt impotriva manelelor, asa cum se lauda prin presa. Faptul ca dintre melodiile cu care Costi Ionita s-a inscris la Eurovison unele au fost selectionate pentru finala si altele nu nu demonstreaza altceva decat corectitudinea juriului.

FARA MANELE

Nu consider ca ne-a tras o palma , mai spune Moculescu. Si da, avem ceva impotriva manelelor. Personal nu cred ca vreo piesa a acestui stil are ce cauta in concurs. Trebuie sa participam cu piese care sa ne reprezinte, or manelele nu pot face asta. Mai mult, compozitorul ne-a asigurat ca va fi foarte atent la piesele lui Costi Ionita ramase in competitie. In 2003, Costi Ionita a participat cu piesa Dominus, care s-a dovedit a fi un plagiat grosolan dupa o melodie ruseasca.

EXOTIC PENTRU STRAINI

Serban Huidu a fost si el in juriul format din jurnalisti radio si crede ca manelele ar putea sa prinda la Eurovision: Nu am stiut ca Umberto Tomassi este Costi Ionita. Adevarul este ca a avut piese foarte bune. Nu mi se pare extrem de rau ca o manea sa ajunga la Eurovision. Problema este ca la noi acest stil muzical este dublat de un stil de viata, de o problema sociala. Insa pentru straini maneaua este doar un stil muzical exotic. Si multi manelisti chiar au voce.

COSTI, VICTIMA PREJUDECATILOR

Am ales pseudonimul Umberto Tomassi din cauza prejudecatilor legate de manelisti si, implicit, de numele meu. Se face o paralela gresita intre stilul meu muzical ca interpret si compozitor. E pentru prima oara in istoria concursului cand un compozitor are patru piese in finala. Nu mi-e teama de nici o sanctiune , ne-a declarat interpretul."
... vezi tot

luni, 12 aprilie 2010

bedřich smetana

Bedrich Smetana, compozitor si dirijor ceh, este creatorul operei cehe. Fiul unui fabicant de bere, studiaza pianul si vioara in copilarie. La varsta de cinci ani facea parte, impreuna cu alti membri ai familiei, dintr-un cvartet de coarde al lui Haydn. La sase ani canta ca pianist in public, iar la opt ani compunea. Dar, desi era un pianist stralucit, n-a urmat Conservatorul si n-a facut nici un fel de studii muzicale. Abia la varsta de nouasprezece ani a inceput sa primeasca o instructie teoretica sistematica. Emigreaza in Suedia, unde va activa din 1856 pana in 1861 ca profesor si dirijor al orchestrei de la Gotteborg. Acum compune multa muzica de pian si trei poeme simfonice. In anul 1862, Smetana s-a intors la Praga si tot in acest an a fost deschis Teatrul Provizoriu care fusese construit special pentru cehi. Pentru aceasta ocazie Smetana va compune o opera patriotica. Astfel, in 1863 va fi prezentata prima sa opera "Branderburgii in Cehia". Trei ani mai tarziu va fi urmata de opera comica "Mireasa vanduta" (1866). A scris opt opere. La Smetana se remarca modul in care sunt caracterizate personajele prin mijloace muzicale, melodia si ritmurile influentate de muzica populara si rolul orchestrei in sugerarea atmosferei scenice. Ca pianist, dirijor, profesor si propagator si-a inspirit conationalii si a lasat o mostenire cu care acestia pot fi mandri. Printre compozitiile lui se mai numara poemul "Vltava" (lucrare dintr-un ciclul de sase poeme simfonice intitulate "Ma vlast") si Cvartetul pentru coarde in Mi minor cu tenta autobiografica si o muzica mereu proaspata, numit "Din viata mea". Cele mai bune piese pentru pian sunt "Dansurile cehe", schite foarte inventive si fermecatoare, de o dificultate considerabila. Creator al simfonismului national, tributar programatismului, a scris si miniaturi orchestrale, poeme simfonice, coruri, cantece pentru voce ("Cantece de seara"), piese pentru pian si piese pentru muzica de camera.




... vezi tot

luni, 8 martie 2010

vetkozes (undressing)

Am gasit pe blogul Klarei o superba melodie cantata in "dulcele" grai maghiar, un remix al vestitei melodii cubaneze Guantanamera. M-a facut sa ma gandesc cu nostalgie la vremurile cand si la noi se facea muzica cu adevarat.



Imi mai port inca putin rochia
Sa mai intindem un pic clipa
Sa mai astept, sa mai astepti.
Inca mai tragi de timp
Mai tragi de cuvinte
Inca nimic nu e implinit
Inca sint eu insami.

Mai spune-mi ceva neinsemnat
Si-apoi poate fi orice, fie!
Mai spune-mi ceva neinsemnat
Si apoi sa vina orice, sa fie.

Mai e nevoie de o nimica toata, care sa ne transforme.
Spune-mi ceva, de la care sa fie, fie.
O nimica toata, poate fi un gest de la care se schimba ceva,
Ceva de la care apoi sa fie, fie!

Imi mai port inca putin rochia
Pina ceva nu ma poarta
Dincolo de un hotar.
Sa mai vorbim pe linga, sa o mai intindem
Mai asteapta inca putin
Inca mai e nevoie de ceva.

Mai spune-mi ceva neinsemnat
Si-apoi poate fi orice, fie!
Mai spune-mi ceva neinsemnat
Si apoi sa vina orice, fie!

Inca nimic nu e implinit,
Mai e nevoie de ceva
Nici eu nu mai stiu
Cind am decis.

Asa ar mai fi trebuit ceva
O nimica toata,
Asa ar mai fi trebuit ceva
Inca ceva.

Mai e nevoie de o nimica toata, care sa ne transforme.
Spune-mi ceva, de la care sa fie, sa fie.
O nimica toata, poate fi un gest de la care se schimba ceva,
Ceva de la care apoi sa fie, fie!

(Ruzsa Magdolna, Varga Ferenc, Varga Zsuzsa, Pély Barna)
... vezi tot

duminică, 24 ianuarie 2010

a beautiful song

... vezi tot

joi, 31 decembrie 2009

La Multi Ani !


Sa fiti iubiti, sanatosi si optimisti !

Si un remix ...
... vezi tot

sâmbătă, 12 decembrie 2009

noi in anul 2000



Guesswho - Locul Potrivit

si prima varianta

noi in anul 2000
... vezi tot

luni, 14 septembrie 2009

un trubadur modern


Stefan Tivodar si-ale lui muzici:







... vezi tot