Se afișează postările cu eticheta bucuresti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bucuresti. Afișați toate postările

marți, 23 august 2011

la Roaba cu cimpanzei

Duminica am fost la Roaba. Pentru cei care inca nu stiu, Roaba de Cultura e un fel de entertainment in Parcul Herastrau, unde, cine vrea, se aseaza pe iarba si asculta muzica, citeste o carte, ori urmareste o pisea de teatru sustinuta de tineri actori. Fara intrare, la orice ora, cine vrea sta, cine nu, isi vede de drum. Am inteles ca se organizeaza si cursuri de olarit si alte activitati pentru cei mici. :)
Cum ziceam, alaltaieri ne-am luat o perna din cele aruncate pe iarba si ne-am asezat. Am ascultat un recital al unui tip cu ghitara; nu mai tin minte cum il chema. A cantat superb ! Stiti ce e fain acolo ? Faptul ca, tolanit aproape la orizontala, poti sa observi multimea. Majoritatea erau cupluri cu copii si cateva perechi iesite la plimbare. Cum pasiunea mea e sa studiez chipuri si atitudini, am inceput sa-i insir - de data asta m-a interesat relatia barbat - femeie. N-a fost greu sa-mi aleg tema. O sa vedeti in continuare de ce ... Erau un unii, in jur de 35 amandoi, asezati mai in fata, cuplu cu doi copii. Nici el, nici ea nu aratau rau. El butona un Iphone, iar ea privea pierduta in zare. Din cand in cand unul din copii ii mai sarea in brate. Imi zic - astia nu mai au de foarte multa vreme nimic in comun. In afara de copii, bineinteles. Mai la vale stateau doi tineri spate in spate. Nu tandret sau ceva care sa vadeasca apropiere sau interes. Astia precis s-au certat, imi zic iar. Dupa doua melodii poposeste pe pajiste o alta familie - el, ea si trei copii. El si-a tras de dupa un pom un hamac si, satisfacut, s-a tolanit in el, fara sa-i pese ioc de nevasta sau copii. Ea, pare-se obisnuita cu atitudinea de cimpanzeu a "stapanului" a plecat roata sa caute o perna. S-a intors dupa zece minute tragand ditamai perna. O alta familie, cu o fetita carliontata si scumpica rau, si-a gasit loc la stanga noastra. Ea si-a intins patura, iar el s-a mutat la vreo zece metri, chipurile sa auda mai bine muzichia. Am mai vazut si "sacagioaice", adica caratoare de bere cu paharul "printilor" tolaniti pe vreo perna, precum si nesimtiti care, profitand ca apa era free, au plecat cu baxul de pahare. Ce sa va mai spun, cam acesta a fost peisajul din parc. In rest, o atmosfera absolut superba, de liniste si sunet. Recomand celor cu apasare ! :) ... vezi tot

miercuri, 14 aprilie 2010

origini

Am gasit pe blogul lui Dictando o lista cu originea numelor unor cartiere bucurestene.
Balta Alba - Daca am inteles eu bine, aici se afla o groapa de var unde in vremea lui Caragea se topeau cadavrele ciumatilor. Cand ploua, locul devenea o balta alba.
Baneasa - Nevasta banului. In cazul de fata, ea era nevasta banului Dimitrie Ghica.
Berceni - Francisc Rákóczi al II-lea pleaca la turci (nici el nici turcii nu se intelegeau cu Habsburgii, iar asta ii facea prieteni). La fel procedeaza si o parte din apropiatii lui Rákóczi. Mai exact o ceata de husari condusi de groful Miklós Bercsényi. Nu stiu daca au stat doar ca sa-si traga sufletul ori s-au oprit de tot, cert este ca, undeva la sud de Bucuresti, husarii Berceni au luat o pauza.
Colentina - Probabil e doar o legenda (asemanatoare cu legenda numelui Bucurestilor). Astfel, Colentina vine de la "colea-n-tină" - cu referire la locul baltit unde Matei Basarab i-ar fi urlat pe turci intr-o batalie. O vreme s-a numit si "Olintina"
Cotroceni - Numele ii vine de la "a cotroci", "cei care "cotrocesc". Un vechi regionalism care inseamna "a cotrobai", "a scotoci", "a scormoni".
Crangasi - Etimologia este evidenta. Candva aici era o prelungire din Codrul Vlasiei - un crang. Aici traiau, normal, crangasii.
Dealul Spirii - Dupa numele doctorului Spiridon Kristofi (de i se mai zicea si "Spirea"), care a ridicat in 1765 pe Dealul lupestilor o biserica (Spirea Veche)
Dristor - Numele vine de la Silistra care-i mai zice si Dârstor sau Dristor. Intre razboaie prin locul care inainte se chemase "Gura Lupului" trecea drumul ce pleca de la sud de Bucuresti si tinea pana la Silistra: Drumul Dristorului (Diristorul si Kaliacra - provincii romanesti la sud de Dunare).
Drumul Taberei - Tudor Vladimirescu intrand in Bucuresti pe la vest in anul 1821, isi aseaza aici tabara de panduri.
Ferentari - paradoxal, Ferentariul are cea mai rafinata origine a numelui: vine din latina (!!!!) "Ferentarius" - Soldat din infanteria usoara a legiunilor romane. N-am aflat insa care-i legatura.
Floreasca - dupa numele boierilor care au stapanit locurile respective: Florestii
Ghencea - Din turca vine. Pe vremea fanariotilor, Ghenci-aga era seful arnautilor din garda domneasca. Aici s-a ridicat o biserica. Biserica era a Ghencei
Giulesti – O proprietate boiereasca: a Julestilor
Lipscani - din slava - Lipsk, Lipsko („locul cu tei”). Acest "loc cu tei" este Leipzig (Lipsca). Negustorii veniti in Bucuresti cu lucruri aduse de la targul din Leipzig se numeau, evident, Lipscani.
Militari - In secolul 19 aici era zona de instructie militara, probabil si o garnizoana. O vreme a functionat aici "Pirotehnia Armatei"
Pantelimon - isi ia numele dupa Manastirea Sf. Pantelimon. In greaca "pan" inseamna "tot" si "éléïmon" inseamna mila. Panteleimon = cel milostiv, intreg-milostivul.
Rahova - Aici e simplu. Numele e relativ nou si vine de la Calea Rahovei una dintre cele cinci artere botezate in secolul 19 spre aducere aminte a Razboiului de Independenta: Calea Grivitei, Calea Plevnei, Calea Rahovei, Calea Victoriei si Calea Dorobantilor.
Salajan - Un nume si mai nou. Nu vine de la Salaj, ci vine de la Leon Szilaghi cunoscut si sub numele de Leontin Salajan.
Titan - isi ia numele de la fabrica de ciment "Titan" construita la inceputul secolului XX
Vitan - De la D. Papazoglu aflam ce-i ala un vitan: "În ocolul oraşului, spre nord, este câmpia Vitanului, unde vitele orăşenilor îşi aveau păşciunea"



... vezi tot

luni, 15 februarie 2010

bucuresti, ce frumos esti ...

Pentru ca Valentina a fost ieri ocupata, mi-am luat camera si am iesit prin Bucuresti. Imi era dor de vechile stradute cu aer de magernita, de tiganii smenari de pe Covaci, de BMW-ul parcat in fata ruinelor de pe Gabroveni, aptisantele grafitti si de multe altele, ce doar in vechiul Bucuresti si undeva prin Africa centrala le mai poti intalni. Dupa spusele ultimilor primari, nu voi mai avea multa vreme ocazia sa le vad... Mai degraba l-as crede pe Marmureanu (directorul Institutului de Geofizica Pamantului).
Prin urmare, m-am grabit sa fac niste poze. :)
bucurestitiganicovacilipscanigabrovenigabroveni1selari1pisilipscani1porumbei
... vezi tot