Duminica am fost la Roaba. Pentru cei care inca nu stiu, Roaba de Cultura e un fel de entertainment in Parcul Herastrau, unde, cine vrea, se aseaza pe iarba si asculta muzica, citeste o carte, ori urmareste o pisea de teatru sustinuta de tineri actori. Fara intrare, la orice ora, cine vrea sta, cine nu, isi vede de drum. Am inteles ca se organizeaza si cursuri de olarit si alte activitati pentru cei mici. :)
Cum ziceam, alaltaieri ne-am luat o perna din cele aruncate pe iarba si ne-am asezat. Am ascultat un recital al unui tip cu ghitara; nu mai tin minte cum il chema. A cantat superb ! Stiti ce e fain acolo ? Faptul ca, tolanit aproape la orizontala, poti sa observi multimea. Majoritatea erau cupluri cu copii si cateva perechi iesite la plimbare. Cum pasiunea mea e sa studiez chipuri si atitudini, am inceput sa-i insir - de data asta m-a interesat relatia barbat - femeie. N-a fost greu sa-mi aleg tema. O sa vedeti in continuare de ce ... Erau un unii, in jur de 35 amandoi, asezati mai in fata, cuplu cu doi copii. Nici el, nici ea nu aratau rau. El butona un Iphone, iar ea privea pierduta in zare. Din cand in cand unul din copii ii mai sarea in brate. Imi zic - astia nu mai au de foarte multa vreme nimic in comun. In afara de copii, bineinteles. Mai la vale stateau doi tineri spate in spate. Nu tandret sau ceva care sa vadeasca apropiere sau interes. Astia precis s-au certat, imi zic iar. Dupa doua melodii poposeste pe pajiste o alta familie - el, ea si trei copii. El si-a tras de dupa un pom un hamac si, satisfacut, s-a tolanit in el, fara sa-i pese ioc de nevasta sau copii. Ea, pare-se obisnuita cu atitudinea de cimpanzeu a "stapanului" a plecat roata sa caute o perna. S-a intors dupa zece minute tragand ditamai perna. O alta familie, cu o fetita carliontata si scumpica rau, si-a gasit loc la stanga noastra. Ea si-a intins patura, iar el s-a mutat la vreo zece metri, chipurile sa auda mai bine muzichia. Am mai vazut si "sacagioaice", adica caratoare de bere cu paharul "printilor" tolaniti pe vreo perna, precum si nesimtiti care, profitand ca apa era free, au plecat cu baxul de pahare. Ce sa va mai spun, cam acesta a fost peisajul din parc. In rest, o atmosfera absolut superba, de liniste si sunet. Recomand celor cu apasare ! :) ... vezi tot











