Se afișează postările cu eticheta filme. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta filme. Afișați toate postările

miercuri, 21 noiembrie 2012

dupa dealuri

Saptamana trecuta am fost la film. Am vazut "Dupa dealuri", in regia lui C. Mungiu. Recunosc ca, pana sa iau bilet, m-am codit. Aveam o retinere, stiut fiind faptul ca, daca nu imi place un film sau o piesa, dupa un sfert de ora m-am sculat si am plecat. De data asta, va jur ca nu am simtit cand au trecut doua ore jumate. E un film interesant. Mi-a amintit, intr-un fel, de scoala de film rusa, in care regia exploateaza fiecare detaliu - natura, costume, cadru istoric si social. Dar si de regia lui A. Tatos sau A. Blaier. Ca o paralela, in filmele lui Tarkowski n-o sa vedeti o drama intr-o poiana insorita plina de ghiocei. Sau un supranatural excesiv fabricat prin efecte speciale, cum se intampla in filmele americane. Mungiu a construit toata actiunea ca pe o piramida. In film, de la inceput pana la sfarsit, totul e trist, sarac si depresiv. O manastire pierduta dupa dealurile Buzaului, iarna, lipsuri, un pattern social extrem de precar, o mana de maicute care isi pun incerederea si viata in mainile lui Dumnezeu si finalul dual al cazului "Tanacu". Actorii, moldoveni, au jucat superb. Aproape ca m-am straduit sa disting limita dintre realitate si fictiune. Daca in aproape toate filmele scenariul depaseste regia, in acest film s-a intamplat exact invers. Se vede ca regizorul s-a intrecut pe sine. In concluzie, "Dupa dealuri" este un film care merita vazut ! ... vezi tot